Znak obce Lužná

Obec Lužná

Sekce:
  1. Lužná
  2. Společenský život
  3. Dechová hudba Kotáranka

Dechová hudba Kotáranka

Webové stránky kapely

Kapelu založil v roce 1975 Dr. Josef Filgas jako náhradu za zanikající hudební tělesa, která dříve působila v Lužné – jednalo se džezový taneční soubor a dechový orchestr.  Kotáranka brzy začala patřit mezi soubory, které se prezentují hudebním stylem svého kraje. Jako valašská dechovka zařadila do svého repertoáru i některé původní valašské písně.

Pro Kotáranku již zdaleka neplatí, že je to hudba z jedné vesnice či blízkého okolí. I když jde o kapelu řadící se mezi tzv. malé dechovky, působí v ní muzikanti a zpěváci žijící v  sedmi obcích od sebe vzdálených více než 40 km.

Pokud by se mělo hovořit o úspěchu Kotáranky, pak za ten největší je třeba označit skutečnost, že tato dechovka existuje již více než 40 let a má předpoklady ještě nějakého toho roku se dožít. Jsou toho zárukou mladí muzikanti, kteří dnes tvoří jádro této dechovky.

Po svém vzniku byla Kotáranka – stejně jako jiné kapely – ovlivněna Moravankou, která tehdy dechovkám jasně naznačila směr vývoje. Od roku 1980 se však zaměřuje na valašskou lidovku, navázala kontakty s krajovými hudebními skladateli a textaři. Jsou to především Václav Krutilek s textařkou Věrou Filgasovou, ale také Václavové Maňasi starší i mladší a vlastní dílnu zastupuje také Dr. Josef Filgas.

Kotáranka se zúčastňovala akcí významu okresního, krajského i celostátního, přišly první nahrávky v rozhlase, televizi (natočeno 13 pořadů), byla také vydána gramofonová deska. Kotáranka si zahrála na Nové scéně Národního divadla v Praze, dvakrát se prosadila do krajského kola soutěže Zlatá křídlovka, z toho v roce 1987 krajské kolo vyhrála a v celostátním kole se umístila na třetím místě. Nechybí ani festivaly a zahraniční zájezdy. Všechny tyto úspěchy se však řadí hlavně do druhé poloviny osmdesátých let.

V letech devadesátých dochází v Kotárance k velké generační obměně, a tak z původní kapely zůstal pouze zakladatel kapely. Omlazený soubor o sobě dával vědět, zúčastnil se např. několika zájezdů do Holandska, Německa, zavítal též na různé festivaly v České republice, koncem roku 2001 nahrál 20 valašských písniček na CD s názvem My sme Valaši, a již dnes má natočené druhé CD Nechoď Janku. Od května 2010 kapelník a zakladatel Kotáranky odešel do „muzikantského důchodu“.

Kapelníkem je v současné době syn zakladatele Bc. Josef Filgas, který vede kapelu v souladu s valašskou tradicí Kotáranky. V kapele jsou muzikanti a zpěváci z Lužné, Horní Lidče,  Vsetína, Tesáku, Hovězí, Halenkova i Karolinky.

Kotáranka hraje na koncertech a jiných společenských akcích písničky valašské, české, jihočeské i z Jižní Moravy. V repertoáru má skladby klasiků české dechovky i písničky modernějšího rázu. Chce rozdávat všem svým příznivcům radost a dobrou náladu.

Kontakt: Bc. Josef Filgas, tel. 603 918 096, e-mail: Josef.Filgas@seznam.cz

Kotáranka

Obecní úřad

Lužná 230
756 11 Valašská Polanka

tel.: 571 446 100
fax: 571 446 101

starostka@obec-luzna.cz
ucetni@obec-luzna.cz

IČO:      00304077
DIČ: CZ00304077


Facebook

Facebook obce Lužná

Webkamera - Skiareál


Charakteristika

Lužná je valašská dědina ležící v okrese Vsetín. Jihozápadní část Lužné patří do Vizovických vrchů a severovýchodní část za železniční tratí už je součástí Javorníků spadajících do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. V Lužné se stále nachází mnoho dřevěnic. Sportovní vyžití lužňanům umožňuje lyžařský areál, fotbalové a víceúčelové hřiště.

Soubory cookies | Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Správa stránek