Znak obce Lužná

Obec Lužná

Sekce:
  1. Lužná
  2. Spolky a sdružení
  3. Moravský myslivecký spolek

Moravský myslivecký spolek Lužná

Historie mysliveckého spolku Lužná sahá do doby před válkou. Protože nebyla nikdy vedena kronika spolku, vychází se jen z poznatků získaných od starších členů. Pravděpodobně prvním hospodářem mysliveckého spolku, a to již před válkou, byl Jan Martinek st. (Nivecký). Členskou základnu tehdy tvořili Slovák Jan (Mišunec), Martine Jan st. (Nivecký), Molek Jan, Kovář Ludva (Parhůnů), Baránek Jan (Pavlů), Babica Josef st., Čokavec Antonín (Haboňů), Heinz Jaroslav (Hanců), Bambuch Ferdinand (Kulin), Bětík Alois st., Liška Josef (Hajanů) a Liška Josef. V těchto letech se lovila jen zvěř drobná, zajíc a koroptev, srnčí zvěř jen omezeně. Zvěř černá a vysoká se u nás téměř nevyskytovala.

MMS Lužná
Logo spolku

Po Janu Martinkovi nastoupil ve funkci mysliveckého hospodáře Bětík Alois st., bylo to někdy kolem roku 1948–1949, až do roku 1956. V tomto období přibyli noví členové: Liška Antonín st. (Mikšický), Mališ Jan st., Polách Josef (Kyličák). Tentokrát už se v revíru začala objevovat a lovit zvěř černá a vysoká. Členská se střídavě měnila, ale její stav se postupně navyšoval.

Od vzpomínaného roku 1956 se až do let, kdy začala kolektivizace družstev myslivost prakticky neměnila. V roce 1976 došlo ke sloučení mysliveckých spolků z Lužné a Valašské Polanky pod společné sdružení „hrubá dolina“. Toto sdružení čítalo tehdy 41 členů, z toho bylo 17 z Lužné. Bohužel díky slučování malých políček ve velké celky a hlavně chemickému hnojení a změně pěstovaných plodin, dochází ke snižování stavů drobné zvěře. Přibylo sice zvěře srnčí, ale zvěř pernatá se postupně přestala lovit úplně.

Po 14ti letech došlo k rozdělení společného sdružení a náš nový samostatný celek dostal název Moravský myslivecký spolek Lužná. V letech 1990–2012 se v MMS Lužná vystřídali 4 hospodáři, a to: Mišun Jiří, Kohoutek Ladislav, Martinek Marcel, Václavík Josef a 5 předsedů: Ladislav Kohoutek, Bořivoj Paláček, Karel Filgas, Antonín Liška a Jindřich Sívek. Členská základna začala postupně omlazovat a momentálně je ve stavu 21 členů a současným předsedou je Jindřich Sívek.

Přesto, že se za léta existence myslivců v Lužné logicky mění jména, nemění se jejich poslání, a to je chov a ochrana zvěře, ale také její řízený odlov. Skupinka chlapů, většinou v tradiční khaki ustrojení, ale i v moderních outdoorových soupravách se schází na Štědrý den už několik let kolem osmé hodiny ráno. "Potom se rozejdeme po celé honitbě. Na Štědrý den, na Boží hod a vlastně i na Dušičky chodíme do lesa bez flint. Zvěř má o svátcích klid," vysvětluje Bořivoj Paláček z Lužné.

Myslivci
Myslivci

Myslivosti se věnuje už 38 let a krmení na Štědrý den nevynechal ani jednou. Zvěř v Lužné dostane od myslivců všechno, co v zimě potřebuje aby přežila. "Někdo nosí jablka, bukvice, kaštany nebo žaludy. Nosí se také oves či kukuřice," uvádí Paláček. Účastníci sváteční pochůzky jsou podle slov dalšího myslivce Mária Zemánka stálí a skalní přátelé myslivosti. "Krmení vynášíme na zádech. Nechybí ani suchý chléb a naše manželky pro zpestření přiloží i nějaké to vánoční cukroví," svěřuje se Zemánek, který patří k těm služebně nejmladším členům Hubertova cechu v Lužné. Myslivci se letos na Vánoce museli brodit místy i po pás novou nadílkou mokrého sněhu. "Když je moc sněhu jako letos, obecní hajný nebo lesáci nechají cesty prohrnout. Naštěstí seno už máme v krmelcích od podzimu v zásobnících. Kdybychom to nosili na zádech, museli bychom chodit obden. Teď stačí jednou, dvakrát týdně," pokračuje ve vyprávění Bořivoj Paláček. Krmelce jsou podle něj zakrmené od podzimu ještě řepou a mrkví. "K mému krmelci chodí sedm kusů vysoké, dále pak srnčí, divočáci, zajíci," vypočítává. Každý z myslivců z Lužné musí absolvovat pěšky přibližně čtyři hodiny cesty v náročném terénu, ale nikdo procházky na Štědrý den nelituje. "Je to i o setkání s ostatními. Povinšujeme Veselé Vánoce pasekářům, dáme po štamprli a jdeme dál," dodává Paláček. Ježíškovská nadílka končí tradičně v místní hospodě. Ještě než hostinský zavře na dva dny kvůli Vánocům výčep, chlapi si dají pivo a zhodnotí co všechno v lese viděli a domluví se na Štěpánský hon. "Na Štěpána se jde jenom symbolicky jedna leč a pak je posezení i s manželkami. Když je špatné počasí, jde se na posezení přímo," shrnují myslivci své vánoční tradice.

Obecní úřad

Lužná 230
756 11 Valašská Polanka

tel.: 571 446 100
fax: 571 446 101

starostka@obec-luzna.cz
ucetni@obec-luzna.cz

IČO:      00304077
DIČ: CZ00304077


Facebook

Facebook obce Lužná

Webkamera - Skiareál


Charakteristika

Lužná je valašská dědina ležící v okrese Vsetín. Jihozápadní část Lužné patří do Vizovických vrchů a severovýchodní část za železniční tratí už je součástí Javorníků spadajících do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. V Lužné se stále nachází mnoho dřevěnic. Sportovní vyžití lužňanům umožňuje lyžařský areál, fotbalové a víceúčelové hřiště.

Soubory cookies | Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Správa stránek