Znak obce Lužná

Obec Lužná

Sekce:
  1. Lužná
  2. Společenský život
  3. Kácení máje

Kácení máje

Kácení 2009

Byl pátek odpoledne a pár kamarádů, kteří byli u stavění máje u fotbalového hřiště se potkalo v hospodě na pivku. Seděli jsme, srkali tátovu medecínu a najednou, ani nevím kdo řekl, že by jsme měli těm našim capartům splnit to, co jsme slíbili a tím bylo kácení máje. Je pravda, že se našel jakýsi dobrák, který ho dětem shodil, a oni byli z toho moc smutné, a proto jsme se domluvili na opětovném postavení a udělání radosti těm nejmenším. Konec konců, pro ně to bylo postaveno, pro ty nejmenší. Ještě v pátek jsme se posléze domluvili s našim hajným panem Chuchmou a dovezli jsme trochu dřeva na nějaký ten táboráček, aby si měli děcka kde opéct klobásku. To jsme pak nasekali a připravili topeniště.

Na druhý den ráno tj. v sobotu, se sešlo pár tatínků, přitlůkli jsme zpátky vršek a následně vztyčili staronovou májku, i když  už o cosi kratší.

V odpoledních hodinách jsme se na místo vrátili i se svýmí dětmi, abychom jim připravili pěkné odpoledne. Zapálil se ohník na opékání, připravili se lavičky na sezení, paličky na opékání a akce mohla začít. Naši nejmenší se hráli na hřišti, poběhovali sem i tam, opékali, ale nejvíc se těšili na to kácení. A bylo jich tam dost, co chtěli přiložit ruku k dílu a tím přispět na jeho pokácení. Vždyť to bylo pro ně připravené.

Bylo 6. června 2009, krásné teplé sobotní odpoledne, sluníčko pěkně hřálo, chvilkami profoukl lehký větříček a vše šlo tak,  jak jsme potřebovali. Jídla bylo dost, dokonce se přinesl i malý přenosný gril, na kterém se připravovalo masíčko, bylo i pivečko a nechyběla ani kořalečka pro rodiče a pro děti bylo připravené různé nealko. Lidi pořád přicházeli a akce se perfektně rozjela.

Jak šel čas dopředu a blížil se ten ideální, tak přišlo na řadu to, proč jsme tam vůbec všichni přišli. Děti se shromáždili kolem stojící májky a tatínkové přinesli potřebné náčiní k jejímu pokácení. Samozřejmě, že dozor u toho musel být, aby se některému prckovi nic nestalo. Když  jedno dítě sekalo do májky, ostatní stáli opodál. Po vykonání pár záseků se mezi sebou prostřídali a tak to šlo až do té doby, než ji celou pokořili a poslali k zemi.

Byla to opravdu hezká podívaná a děti si to užívali. Pak se ještě opékalo, grilovalo a debatovalo. Najednou se zvedl vítr, který přihnal mraky a začalo pršet. Museli jsme rychle všechno sbalit, uklidit a jít se schovat. Ale tím to nekončilo a zábava pokračovala. Děti si udělali diskotéku v šatnách TJ Sokol a rodiče se schovali pod přístřešek, kde přečkali déšť. Nakonec si dospělí zahráli i volejbal, který měli hrát v podvečer, ale místo toho šli s dětmi se pobavit a podpořit je při kácení. Všichni jsme společně prožili krásné odpoledne ve společností našich nejmenších.

A co na konec? Snad jenom to, že budeme stavit i příští rok a na kácení se sejdeme opět všichni a možná, že nás bude i víc. Doufejme, že ten příští rok se nenajde nějaký pobuda, který by ho dětem opět shodil, protože to není žádná recese ani sranda, ale spíše ubohost a nerozvážnost. Jak praví rčení: I hloupost je dar Boží.

Fotky z kácení (2009)

Obecní úřad

Lužná 230
756 11 Valašská Polanka

tel.: 571 446 100
fax: 571 446 101

starostka@obec-luzna.cz
ucetni@obec-luzna.cz

IČO:      00304077
DIČ: CZ00304077


Facebook

Facebook obce Lužná

Webkamera - Skiareál


Charakteristika

Lužná je valašská dědina ležící v okrese Vsetín. Jihozápadní část Lužné patří do Vizovických vrchů a severovýchodní část za železniční tratí už je součástí Javorníků spadajících do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. V Lužné se stále nachází mnoho dřevěnic. Sportovní vyžití lužňanům umožňuje lyžařský areál, fotbalové a víceúčelové hřiště.

Soubory cookies | Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Správa stránek