Znak obce Lužná

Obec Lužná

Sekce:
  1. Lužná
  2. Sport

Historie sportu v Lužné

Z dochovaných vzpomínek je známo, že se od roku 1930 hrál v Lužné organizovaně jen fotbal. Na utkání s okolními dědinami se jezdilo na kolech a hráči hráli bez dresů a chráničů. V období II. sv. války si hráči pořizovali dresy, kopačky a míče za vlastní peníze. V té době vzniklo i dorostenecké mužstvo. Po válce se v zimním období hrávalo divadlo a výtěžek ze vstupného byl použit na nákup vybavení fotbalového mužstva. Fotbalová hřiště s dřevěnými bránami, byla postupně budována hráči a nadšenci na různých místech: Valšisku, před Školou, v Holuběnce a u horního splavu tzv. brňák. V té době vznikaly i další sporty, volejbal, šachy a v zimním období lední hokej, běžecké lyžování a skoky na lyžích. V roce 1952 byla založena dobrovolná sportovní organizace Sokol Lužná. Přestože sportovní činnost byla zaměřena na fotbal a volejbal, našla se řada i příznivců ledního hokeje, kteří si v roce 1953 před školou vlastníma rukama postavili hokejové kluziště, které mělo jen nízké mantinely. O rok později se kluziště upravilo na standardní hokejové rozměry a zároveň byl zaregistrovaný hokejový tým pod názvem „Tygři Lužná“. Hokejisti hráli výborný hokej a svými výkony dokázali na jednotlivé zápasy přilákat velké množství diváků. V zimě Lužná žila hokejem. V zimě 1969–1970 byla pro špatné klimatické podmínky a především finanční možnosti ukončena činnost hokejového mužstva. Fotbalový oddíl byl založen 18. července 1972 a začala se hrát nejnižší soutěž. Než se vybudovalo vlastní fotbalové hřiště, tak se zápasy hrály na hřištích sousedních TJ. V roce 1973 byl brigádně postaven fotbalový stadion a o rok později dřevěné šatny. V roce 1976 byl založen oddíl šachu. Nové zděné šatny byly dostavený v roce 1985. Postup do III. třídy se povedl fotbalistů v roce 2007. Na podporu zimních sportů se členové TJ v roce 1978 rozhodli vybudovat malý lyžařský vlek na tzv. svratky a v roce 1984 vlek technicky upravili na kotvy. Při stavbě vleku se brigádně postavila i malá lyžařská chata, která se v roce 1986 rozšířila do dnešní podoby.

V roce 1987 se vybudoval velký vlek a byla zakoupena rolba na úpravu svahů. Vleky i turistická chata byly v minulosti dány do pronájmu. V roce 2011 bylo  zařízení vráceno a především díky dobrovolníkům provozovala TJ poslední zimní sezónu sama.

V roce 2012 slaví tělovýchovná jednota 60. let od svého založení. V současné době má organizace 80 přispívajících členů a působí zde fotbalový oddíl, turistický oddíl a oddíl šachu. Členové TJ jsou aktivní i v jiných sportech jako je hokej, volejbal, tenis aj. Provoz turistické chaty a vleků je zajištěn díky dobrovolníkům z řad členů TJ. Předsedou tělovýchovné jednoty  je Bc. Roman Čokavec.

Obecní úřad

Lužná 230
756 11 Valašská Polanka

tel.: 571 446 100
fax: 571 446 101

starostka@obec-luzna.cz
ucetni@obec-luzna.cz

IČO:      00304077
DIČ: CZ00304077


Facebook

Facebook obce Lužná


Webkamera - Skiareál

Soubory cookies | Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti Správa stránek